Техник на ениргийни и възобновяеми източници
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ:
Възобновяеми енергийни източници
– Трета степен на професионална квалификация Ръководи монтаж и демонтаж на съоръжения и инсталации за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници / ВЕИ/. Въвежда в експлоатация съоръжения и инсталации за производство на енергия от ВЕИ.
Основни дейности
– Техникът на енергийни съоръжения и инсталации изпълнява задачи по контрол и управление на технически съоръжения и по техническа безопасност на производствени процеси. Участва при тестване на съоръжения, инсталации и мрежи и въвеждането им в експлоатация. Извършва дейности с комплексен характер при изменящи се условия. Той притежава компетенции за оценяване на качеството на извършваните дейности. В своята работа, техникът на енергийни съоръжения и инсталации използва приложен софтуер, инструменти, приспособления и машини, стандарти, справочна и каталожна литература, работи с клиенти, ръководи екип.
Отговорности и задължения
– Техникът на енергийни съоръжения и инсталации носи отговорност за качеството на своята работа и работата на хората от екипа, който ръководи, предметите и средствата на труда, опазването на фирмена тайна и поверителна информация, безопасността – своята и на другите; опазването на околната среда.
Възможно работно време
– Работното време се регламентира от действащите нормативни документи и от спецификата на специалностите в професията. То е със стандартна продължителност. Техникът на енергийни съоръжения и инсталации при необходимост работи през почивните дни, като при овладяване на аварийни ситуации и отстраняване на последиците от тях се работи на трисменен режим на работа.
Възможни контакти
– Контактува се с ръководители, с членовете на екипа и с клиенти.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа
– Техникът на енергийни съоръжения и инсталации може да работи в държавни, общински, акционерни и еднолични дружества и предприятия с предмет на дейност електро- и топлопроизводство, битово газифициране, отопление, климатизация и вентилация, хладилна техника, използващи енергопреобразуващи технологии с първичен енергоносител, конвенционални, ядрени и възобновяеми енергийни източници.
Възможности за допълнителни придобивки
– В зависимост от практиката на работодателя.
Трудности и предизвикателства в тази професия
– Перспективите се свързват с усвояване на бързо развиващите се техника и технологии в енергетиката, ползването на програмни продукти, владеенето на чужди езици. Предизвикателствата в професията се свързват с нейната икономическа значимост, което изисква висока степен на дисциплина и отговорност.
Ресурси, с които трябва да се работи
– Техникът на енергийни съоръжения и инсталации работи със суровини и материали (конструкционни, топло- и хидроизолационни, антикорозионни, уплътняващи, смазващи и миещи вещества); работни вещества (хладилни агенти, студоносители и горива); с техническа документация (специализирана, справочна и каталожна литература, конструктивна документация, компютър, професионален софтуер, професионална библиотека); с основни и специализирани инструменти, стендове, машини, приспособления, измервателна апаратура и съоръжения; с лични предпазни средства и работно облекло.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност
– Във фирми и предприятия от сектор „Енергийни съоръжения и инсталации”.
Организации/ институции, в които може да се реализира човек
– Техникът на енергийни съоръжения и инсталации може да работи в държавни, общински, акционерни и еднолични дружества с предмет на дейност електро- и топлопроизводство, битово газифициране, отопление, климатизация и вентилация, хладилна техника, използващи конвенционални и възобновяеми енергийни източници.
Длъжности, които могат да се заемат :
- Техник-механик, газови турбини
- Техник-механик, отоплителни, хладилни и вентилационни инсталации
- Техник-механик, ядрена топлоенергетика
- Техник-механик, климатична, вентилационна и хладилна техника
- Техник-механик, очистване на въздуха o Техник-механик, термични и водноенергетични машини
- Техник-механик, централизирано топлоснабдяване
- Оператор, газгенератор (газгенераторчик)
- Оператор, парни турбини
- Оператор, геотермална централа
- Оператор, парогенератор (производство на електроенергия)
- Оператор, слънчева електроцентрала
- Оператор, топлоелектроцентрала
- Оператор, хидроелектроцентрала
- Помощник-оператор, парна турбина
- Помощник-оператор, парогенератор
- Оператор, водна турбина o Оператор, мрежова топлофикационна станция
- Оператор, газова електроцентрала
- Оператор, спомагателни съоръжения в електроцентрала, както и други длъжности, допълнени при актуализиране на НКПД.
Възможности за кариерно развитие
– Лицата, придобили трета степен на професионална квалификация по специалност от професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, могат да продължат обучението си по друга специалност на същата професия или по друга професия от професионално направление „Електротехника и енергетика“.
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества
– Дисциплинираност, търпение, упоритост, отговорност, самоконтрол, коректност и лоялност, логическо мислене и комбинативност, технически усет и способности, съобразителност и гъвкавост.
Необходими знания и умения
– Знания за монтаж, демонтаж, профилактика, контрол и управление на технически съоръжения в енергетиката, за работа със софтуерни продукти, за работа с контролно-измерителна техника. За упражняващия професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ с придобита трета степен на професионална квалификация, в зависимост от специалността, се изискват свидетелства за правоспособност, регламентирани в ДОИ за квалификация по професия.
Изисквана степен на образование
– Изискванията за входящото минимално образователно равнище за ученици е завършено основно образование. За лица, навършили 16 години – придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити или придобито средно образование. Изискванията за входящо минимално квалификационно равнище при продължаващо професионално обучение с придобиване на трета степен на професионална квалификация е придобита втора степен на професионална квалификация по професия от област на образование „Техника“. Здравословното състояние на кандидата се удостоверява с медицински документ, доказващ, че професията, по която желае да се обучава, не му е противопоказна.
Учебни предмети, които се изучават
– Предприемачество, Бизнес-комуникации, Чужд език по професията, Eлектротехника и електроника, Хидравлични машини, Термодинамика и топлопренасяне, Основи на ядрената енергетика, Ядрени енергийни реактори, Парни турбини, Експлоатация на енергийни съоръжения и др.
Изпити, които се полагат:
- държавни изпити за придобиване на професионална квалификация
- теория на професията и
- практика на професията